Temiz hava ve bol oksijende yemek yemek ayrı bir keyfe dönüşür, Uzungöl’de ise bu keyfe bir de mükemmel göl manzarası eklenir. Göl çevresindeki restoranlarda ve konaklama yerlerinin sunduğu menülerde Doğu Karadeniz mutfağının bütün örneklerini tatmanız mümkün.

Alabalık
Bunun yanı sıra taze, tertemiz yayla sularıyla beslenen Haldizen Deresi’nde yetişen alabalıkları da Uzungöl’e gelenler mutlaka tadarlar. Tamamen doğal ortamda yetişen ve yörede üretilen özel tereyağında kızartılan bu alabalıklar, ana yemek olarak sofraları süsler. Alabalıklar isteğiniz doğrultusunda havuzlardan yakalanarak taptaze şekilde masanıza getirilir.

Akçaabat Köftesi
Alabalık dışında veya alabalığın yanında çeşit oluşturabilecek yöresel lezzetler de mutlaka denenmeli. Tesislerin birçoğunda yörenin meşhur Akçaabat Köftesi de yer almaktadır. Öte yandan yöre halkından alınan günlük taze sebze, süt, peynir gibi gıdalarla da yelpaze genişletilmektedir. Bu yöresel lezzetler arasında en çok beğenilenler işe şunlardır:

Muhlama (Kuymak)
Mıhlama (Muhlama)
Gelen ziyaretçilerin en beğendikleri yemeklerden biri olan mıhlama (Kuymak) bir peynir yemeğidir. Unla ve suyla karıştırılan peynir parçacıklarının kızgın yağda peynirler eriyinceye kadar pişirilmesiyle hazırlanan bu yemek, Doğu Karadeniz mutfağının sabah kahvaltılarında, misafirlerin karşılandığı sofralarda ve turistik tesislerin konuklarına sunduğu geleneksel lezzetlerinden biridir. Eğer Trabzon’a yolunuz düşerse özellikle Uzungöl’de bu lezzeti tatmanızı öneririz.

Lahana Çorbası (Pancar Çorbası)
Uzungöl’de tadılabilecek diğer bir lezzet de lahana çorbasıdır ama yerli halk karalahanaya “pancar” dediği için menülerde bu yemeği “pancar çorbası” olarak görebilirsiniz. Günümüzde bu yemeği birçok diyetisyen sağlıklı bir zayıflama yöntemi olarak sunmaktadır. Yemeğin içeriğine gelince; karalahanalar ince ince kıyılıp haşlanır ve yağda kavrulmuş soğanla karıştırılıp üzerine su eklenir ve pişirilir. Bir kâse mısır unu çorbaya eklenip karışım bir süre daha pişirilir. Bazı köylerde bu çorbaya barbunya ve kıyma da eklenir. Oldukça lezzetli ve doyurucu olan bu çorbayı, Karadeniz’de hemen her yerleşim yerinde tatmak mümkündür. Tabiki Uzungöl gibi havası temiz ve yayla havasında yetiştirilmiş lahanalarla yapılmış lahana çorbasının tadını başka yerde yediğiniz lahana çorbası ile karşılaştırdığınızda farkı çok çabuk anlayabileceksiniz.

Etli Karalahana Sarması
Menülerde “pancar dolması” olarak da yer alabilen bu yemek, Karadeniz mutfağının spesiyallerinden biridir. Yaylalardan toplanıp haşlanan lahanaların içine, kıymalı soğanlı sarma içinin konulup sarılmasıyla hazırlanan bu yemek; yanında doğal, ev yapımı yoğurtla servis edilir.

Mısır Ekmeği
Doğu Karadeniz mutfağının olmazsa olmazı mısır ekmeğini Uzungöl’de tadabilirsiniz. Hemen her yemeğin yanında servis edilen bu ekmek, altın sarısı rengindedir ve oldukça yoğundur. Mısır ekmeği, mısır ununun su ve tuzla yavaş yavaş yoğurulmasıyla hazırlanan karışımın, köz üzerindeki saca dökülüp pişirilmesiyle hazırlanır.

Birde yaz gelince sokaklardan “süt mısır” sesleri yükselmeye başlar. Mısırcılar arabalarıyla gezer veya işletmelerin önlerinde kurulu tezgahlarında büyük küçük herkese sapsarı mısırlarını sunarlar. Yazın geldiğinin habercisi olan, çok farklı bir lezzettir mısır. Kış aylarında televizyon karşısında ve sinemalarda mucizevi bir eğlence olan patlamış mısırın yerini alan sarı taze mısırlardan bahsediyorum. En çok bu bölgede yetiştirilen ve tüketilen bu besin maddesinin yemeği, ekmeği, unu Karadenizliler’in vazgeçilmez bir parçası. Suda haşlanmış mısırın yanı sıra közde pişirilen mısırlarında kokusu uzaklardan duyulur ve kendine çeker insanı. Karadeniz’in yamaçlarındaki göz alabildiğince uzanan mısır tarlaları büyük uğraşlar sonucu yaz aylarında karşımıza bir eğlence olarak çıkıyor. O lezzeti birde mevsiminde, Uzungöl’ün o topraklarında yetişen taptaze mısırlardan deneyin.

Uzungöl’de tadılabilecek diğer lezzetler ise; fasulye turşusu, ezme lahana, fasulye kavurması, papa (haşıl), kete, hamsili ekmek ve sac kavurmadır.

Tatlılar
Uzungöl’de tadılması gereken tatlılar listesinde ilk sırada sütlaç gelir. Bu sütlaçın özelliği ise; fırında pişirilmesi ve yoğun kıvamlı olmasıdır. Sütlaç dışında tatlı severleri mutlu edecek lezzetler arasında; laz böreği, pekmez ve pestil vardır.