Trabzon’a 99 km, Çaykara ilçesine 20 km. mesafedeki Uzungöl’e turist yoğunluğunun  arttığı yaz aylarında ulaşım alternatifleri de artmaktadır. Trabzon’un büyük turizm kapasitesine sahip olan turistik mekanı Uzungöl’e Trabzon’da faaliyet gösteren birçok turizm acentesi, otobüs firmaları ve Çaykara Tur günübirlik seferler düzenlemektedir. Sonbahar ve kış mevsiminde azalan ziyaretçi potansiyeliyle birlikte bölgeye ulaşım seçenekleri azalmaktadır. Sadece Çaykara Tur yıl içersinde sürekli ulaşım imkanı sağlamaktadır. Diğer acente ve otobüs firmaları sezonluk ulaşım kolaylığı sağlamaktadır.

1- Karayolu İle Ulaşım: Öncelikle Trabzon’a ulaşmak için şehir terminalinden Türkiye’nin her bölgesine karşılıklı otobüs seferleri düzenlenmekte olduğunu bilmeniz gerekir. Değirmendere’de bulunan otogara ulaştıktan sonra Çömlekçi mahallesinden kalkan Çaykara Tur ile yılın her ayında Uzungöl’e ulaşabilirsiniz. Trabzon Merkez Çömlekçi Mahallesinde bulunan Çaykara Tur Minibüsleri ile günün her saatinde ortalama 30 dakikada bir Uzungöl’e servis vardır. Özel aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız Trabzon’dan izleyeceğiniz güzergah sırasıyla Trabzon > Yomra > Arsin > Araklı > Sürmene > Of > Çaykara > Uzungöl şeklinde sıralanmaktadır. Of’a geldikten sonra, Solaklı deresinin batı kenarından geçen, Çaykara, Dernekpazarı, Uzungöl yazılı trafik tabelasıyla işaretmiş yolu takip ederek yaklaşık 44 km. süren yoldan Uzungöl’e ulaşabilirsiniz. Uzungöl Çaykara ilçesinden hemen yukarıda ve deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yüksekliktedir. Uzungöle giden yol daima solaklı deresinin vadisini takip eder ve yolun etrafında tipik karadeniz iklimine göre yeşilin her tonunu görebileceğiniz bitki örtüsü ile dağların farklı yerlerine kurulmuş yöreye özgü köy evleri yol boyunca size eşlik eder. Bu istikamette seyahat ederken birbirinden renkli ve birbirinden güzel çay bahçelerini de görebilirsiniz.
Sadece gitmeyi amaçladığınız Uzungöl değil, tüm yol boyunca durup vakit geçirmek isteyeceğiniz güzellikte birçok yer görebilirsiniz. Çaykara Tur otobüsleriyle Uzungöl’e gitmek isteyenler için Trabzon’dan Çaykara Tur Kalkış Saatlerine buradan, Uzungöl’den dönüş için Çaykara Tur Otobüslerinin hareket saatlerinin listesine de buradan ulaşabilirsiniz. Rize, Artvin tarafından Uzungöl’e ulaşmak isteyenlerin ise Trabzon’a ulaşmasına gerek yoktur. Onlar Of İlçesinden Uzungöl yoluna saparak Uzungöl’e ulaşabilirler. Uzungöl’e günübirlik gidip, akşama Of yada Trabzon’a geri dönebileceğiniz gibi, Uzungöl’deki otel ve pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz. Uzungölden yukarıya, Soğanlı Dağı’na veya Sultan Murat Yaylası’na devam edebilirsiniz. Anayol olmamakla birlikte, Çaykara’dan yukarıya doğru giden yol, Bayburt’a bağlanır. Maceracı iseniz, Uzungöl’den Bayburt istikametine devam edebilirsiniz.
Trabzon’da konaklamayı veya Rize’de konaklamayı düşünüyorsanız, Trabzon Of arasındaki karayolu mesafesinin 45 kilometre, Of Rize arasındaki karayolu mesafesinin 25 kilometre olduğunu belirtelim. (Yani uzak değil!)

Çaykara Tur iletişim Bilgileri : 
http://www.caykaratur.com
TRABZON: Çömlekçi mah.Yali cad. Ayisik sk.No.5 TRABZON
TEL: 0(462)321 85 76 – 321 99 49
ÇAYKARA : Uzun sokak No 17/C 61940 ÇAYKARA/TRABZON
FAKS: 0(462) 616 22 99 DERNEKPAZARI/TRABZON
TEL: 0(462) 681 20 08
UZUNGÖL: Yeni Mah. UZUNGÖL/ÇAYKARA/TRABZON
TEL: 0(462) 656 61 41

2- Havayolu İle Ulaşım : Trabzon Hava Limanı Uluslararası ulaşıma açıktır. Eğer Trabzon’a uzak bir yerden gelip Uzungöl’ü gezmek vakit geçirmek istiyorsanız ve uzun yollarda vakit kaybetmek istemiyorsanız uçakla ulaşım için en kısa yol yine Trabzon üzerinden geçmektedir. Uzungöl’e en yakın havaalanı Trabzon’da bulunmakta ve hergün Türkiye’nin farklı illerinden hergün uçak seferleri bulunmaktadır. Havaalanı da otogar gibi şehir merkezine yakın bir mesafede inşa edilmiş olup şehir merkezine uzaklığı 10 dakika sürmemektedir. Havayolu ile Trabzon’a ulaştıktan sonra Uzungöl’e ulaşmak için yukarıda anlattığımız karayolu ile ulaşım seçeneklerinden birini takip ederek ulaşmanız gerekmektedir. Yurt içi seferlerinin yanı sıra yurt dışında bir çok ülkeye de karşılıklı uçak seferleri düzenlenmektedir.

3- Deniz Yolu İle Ulaşım: Trabzon Limanından Samsun, İstanbul ve İzmir’e seferler düzenlenmektedir. Bu seferler özellikle yaz aylarında Turizmin yoğunluğu sebebi ile daha sık yapılmaktadır. Ayrıca BDT Ülkelerine de deniz seferleri düzenlenmektedir. Genellikle deniz yolu ulaşım seçeneği yerli turistler tarafından tercih edilmemektedir.