Uzungölde Ahlaki Erozyon

Solaklı vadisi, tüm ülkemizin ilim irfan alanında önemli  şahsiyetler  yetiştirmiş  ve bu değerli şahsiyetler, bilim ,siyaset,ve daha birçok dalda , ülkemizin sosyal ve ahlaki  yıkıma en çok direnen ,aile yapısının tüm ülke insanına örnek teşkil edecek  şekilde yaşatmasını bilmiş ve günümüze kadar getirmiştir.

Milletler kendi  kültürlerine sahip çıktıkları sürece varlıklarını devam ettirebilirler. Demokratik ,hür yaşamak bazı değerleri ayaklar altına almadan da mümkün olabilir.Asıl doğrusu ise bizim örf ve ananelerimizi harfiyen yaşamak ,bazı yanlış geleneklerimizi de doğru olan örnekleriyle değiştirmek olmalıdır.Avrupalının yaşam standartlarının üst düzeyde olduğu muhakkak, onun güzel yönlerini  örnek almamız ve bizim yaşayışımıza uygulatmamız çok doğru ama şu unutulmamalıdır ki ,hiçbir avrupalı  bizim huzur ve refah seviyemizi  yükseltmemizi ve muasır medeniyetler ülkesi olmamızı istemez.Bizlerin  sürekli onların standartlarının altında olup üretici değil tüketici olmamızı isterler. Tüketici bir toplum olmamızı sağlamak için bedava maddi destek bile  verirler. Ülke insanımızın atılım yapacağı her alanların önüne engel  koyarlar.  Bunun için bilim adamlarımızı, başarılı çocuklarımızı kendi potalarında erittiler, bizi de adeta şamar oğlanına çevirdiler.

      Şimdi gelelim bizi ilgilendiren ve toplumumuzu tehdit eden en büyük sıkıntıya,

      Solaklı vadisi, son senelerde maalesef bu güzel hasletlerini boğaza giren kapitalin insanımızın  gözünde kan bürümüş şeklinde  değiştirmiş hızlı bir şekilde sosyal bir erozyona uğramaya başlamış. Maalesef Yüce Yaratıcının bize bahşettiği bu güzel yaşam alanını bu sosyal erozyon aheste aheste  sarmaya başlamış.

    Üzerinde yaşadığımız bu değerli toprakların kıymetini anlayabilmemiz için bilinmesi gereken bazı bilgileri halkımızla paylaşmak istiyorum: Uzungöl, Karadeniz’in değil tüm ülkemizin önemli turizm beldesi.  Avrupa’nın üç de iki florası (bitki örtüsü)  bizde,  658 adet bitki türü, dünya literatürüne Uzungöl cuha çiçeği(Primula-Uzungolensis )adında yeni bir çiçek  bilim dünyasına girmiştir.59 adet memeli hayvan, 250 adet kuş türü ,(dağ horozu ,ur keklik endemik kuş türleridir sadece burada bulunuyor), 4 tür alabalıkla Solaklı Vadisi’nin dünyada biyolojik çeşitlilik bakımından en önemli 25 noktadan biri olduğu bilimsel verilerle tesbit edilmiş zengin flora ve jetasyon yapısına sahiptir. Ayrıca bu vadinin manevi kimliğinin bilinmişliği de cabası.

   Ama günümüzde sosyal ve kültürel erozyon  bölgemizi de bu anlamda  ciddi bir şekilde  etkilemiş, manevi değerler bir kenara itilmiş, para gelsinde nerden gelirse gelsin hesabı ile bölgemize gelen misafirlerin buraya gelme nedenlerinin  aksine bölge ruhuna uymayan hizmet ve davranışlarla karşılıyoruz. Bölge ruhuna hitap eden turizm anlayışın artık yeniden tartışmalıyız . Elimizdeki bu altın yumurtlayan tavuğu kesmeye başladık .Uzungöle ziyarete gelen insanların çoğu mütaasip ailelerdir . Diğerleri gelmesin demiyoruz hepsi gelsin başımızın üstünde ama bir realite var gelenlerin çoğu mutaassip aileler, denize girmeyen belli yaş sınırına gelmiş ,sıcak ülke insanları yoğunlukta.Bizler turizmciler olarak oturup bir yol çizmemiz gerekir. Evlilik cüzdanı olmayan misafirleri kabul edelimmi etmiyelimmi  oturup bu konuyu ciddi anlamda tartışmamız gerekir. Uzungöl her noktasına bakılırsa üniversiteden gelen gençlerimizin evlilik dışı birlikteliklerini görüyoruz sokaklar kirlerdi. Gençlerimiz yol üzerinde birbirleriyle sarmaş dolaş geziyorlargelen mutaasip aileler ve  bizim çocuklarımız ciddi manada etkileniyor bizler akil insanlar beraber buna el atmamız gerektiğini düşünüyorum.

       Bu konuda gerici, yobaz diyenler çıkacak ama şunu iyi bilmeliyizki .Buraya gelen o çocukların herbirinin birer ailesi olduğunu unutmıyalım.Hepimizin çocukları var bunlar bir gün aynı sıralarda olacağı muhakkak aynı şeyleri yaşamalarını hoş görebilirmiyiz. Bu güzel beldenin insanları olarak bu kanayan yaraya neşter vurmanın zamanı geldi geçiyor bile .Gerçekten sosyal bir erozyon yaşıyoruz. Yaşadığımız bu vadide bu konuların akut bir hal almamsı için elele verip bir sona ulaştırmamız lazim. Akil insanlarımızın bu kanayan yaraya dur demeleri ellerini taşın altına koymaları gerekir.

Date: Nisan 17th, 2012 | Categories: Haberler | By: | Comments: 0